Jdi na obsah Jdi na menu
 


Madonna

16. 6. 2008

Madonna se narodila jako Madonna Louise Ciccone 16.srpna roku 1958 v městečku  Bay City u Detroitu ve státě Michigan v USA. Madonna, pokřtěná jako Veronica, je třetí z celkem osmi dětí.V Madonniných pěti letech ji zasáhla zásadní tragédie, její matka zemřela na rakovinu prsu.
Cicconeovi se odstěhovali později do Rochestru, kde Madonna v roce 1976 odmaturovala. Získala stipendium na Michiganské univerzitě, kde studovala balet. Zde se také poprvé potkala se Stevem Brayem, budoucím spoluautorem několika jejích velkých světových hitů.
V roce 1978 začíná Madonnina pohádková cesta za slávou, když pouze s pětatřiceti dolary v kapse přesídlila do New Yorku. Živila se, jak se dalo. Učila se také hrát na kytaru a na bicí.

Roku 1979 dostala nabídku odletět do Paříže a učinkovat jako doprovodná vokalistka jednoho disco zpěváka jménem Patrick Hernandez, což ji ale vůbec neuspokojovalo, a tak se vrátila po šesti měsících zpět do USA, kde začala s bratry Edem a Danem Gilroyovými psát písničky a založili spolu skupinu The Breakfast Club, od které odešla záhy pro neshody v hudební produkci. Potom se Madonna potkala znovu se Stevenem Brayem a spolu prošli mnoha skupinami.
V hudební oblasti se Madonna se Stevem Brayem orientovala na rozšiřující
se taneční hudbu.

Rok 1981 strávila Madonna vystupováním se svými písněmi po klubech.Byly to kluby třeba jako legendární Roxy nebo Danceteria, kde Madonnu poznal Mark Kamins, kterému předala Madonna pásek s nahrávkami, které vytvořili spolu s Brayem. Jedním ze songů byl i budoucí první singl Everybody. Kamins přehrál skladby v klubu a přítomní byly unešeni. Stejně tak i prezidenta Sire Records Seymoura Steina, páska ohromila tak, že smlouva byla nevyhnutelná a v roce 1982 byl na světě první singl Everybody, který ačkoliv nebyl mnoho prodáván, stal se velkým hitem po diskotékách. V červenci 1983 následuje první album s názvem Madonna, pro které sama napsala několik písní.
Pak
přišel veleúspěch spojený s albem a singlem Like A Virgin v roce 1984. Následovalo první turné po Americe a vystoupení se třemi skladbami na benefičním koncertě.

V den svých 27. narozenin se Madonna na pláži Malibu v Californii provdala za herce Seana Penna.Fotografové snažící se zachytit novomanžele za každou cenu i z vrtulníků rozzlobili vždy agresivního Seana natolik, že na pláži před domem napsal do písku ohromnými písmeny "Fuck off".
V roce 1986 Madonna po první velké změně image s krátkými světlými vlasy vydává své další veleúspěšné album True Blue. Deska se stala jedničkou v osmadvaceti zemích světa najednou.
První éra kariéry královny popu byla roku 1987 završena prvním výběrovým albem You Can Dance s remixy oblíbených tanečních hitů.
Příští rok 1988 nebylo o Madonně téměř slyšet.
Na jaře 1989 tu byla nová Madonna. Rozvedená, ale silnější a odhodlanější než kdykoliv předtím. Album Like A Prayer bylo plné náboženských, rodinných a citových motivů.

Rok 1990 byl také plný nových projektů. Madonna se po boku Warrena Beattyho objevila ve filmu Dick Tracy v roli Breathless Mahoney. Natočila k němu soundtrackové album, kam se dostal téměř jen náhodou i Madonnin nejúspěšnější singl Vogue.Následovalo ohromující světové turné, beznadějně vyprodaná hudebně divadelní šou nazvaná Blond Ambition. Během turné si odskočila na předávání cen hudební stanice MTV zazpívat Vogue. Závěrem roku, který znamenal vrchol v Madonnině kariéře, Madonna vydala také album svých největších hitů The Immaculate Collection se dvěma novými skladbami.
V roce 1991 se Madonna dostavila na předávání Oskarů po boku Michaela Jacksona a její píseň k filmu Dick Tracy Sooner Or Later získala Oscara. V roce 1992 napsala Madonna další hit This Used To Be My Playground pro film o Americké dívčí baseballové lize, ve kterém hrála spolu s Tomem Hanksem a Geenou Davis.
V říjnu 1992 vydává album s příznačným názvem Erotica, ale i fotografickou knihu Sex o svých erotických fantaziích.
Rok 1992 není však ve znamení jen Madonny bohyně sexu, ale i Madonny obchodnice. Uzavřela totiž šedesátimilionovou smlouvu s Time Warner , mateřskou společností Sire Records.

Rok 1994 vydává Madonna příjemné album Bedtime Stories připomínající hip hop a r´n´b.
V trvající snaze působit jako seriozní umělkyně vydala Madonna v roce 1995 sbírku svých nejlepších balad a romantických melodií s názvem Something To Remember a natočila pro něj i tři zcela nové songy
.

Rok 1996 byl pak ve znamení natáčení muzikálu Evity.Během filmování se Madonna dověděla, že je těhotná a rozhodla se po několika dřívějších potratech dítě si nechat, protože touhu po miminku dávala poslední dobou stále více najevo. Během filmování těhotenství Madonna tajila, ale když skončilo, byla situace světu oznámena a 14.října porodila Madonna dceru Lourdes Maria Ciccone Leon. Evita se stala filmovým trhákem. Získala mnoho nominací na cenu Zlatý globus, kterou si dokonce odnesla domů i Madonna. Nominace na Oscara se však k překvapení všech Madonna nedočkala. Sošku získala jen skladba You Must Love Me.
Na její práci se odrazilo mateřství a v roce 1998 byla vydána deska Ray Of Light, nejosobnější deska produkovaná Williamem Orbitem je označovaná kritikou za nejlepší dílo popové královny.
Úspěch se dostavil i v podobě mnoha cen MTV a dokonce poprvé za Madonninu kariéru i celkem čtyři ceny Grammy včetně té za nejlepší album z šesti nominací.

V letech 1999 a 2001 Madonna vydala dva soundtrackové singly Beautiful Stranger a American Pie pro svůj další opět neúspěšný film The Next Best Thing.
Během roku 2000 dokončuje Madonna své další album a v březnu přichází šok: Madonna je tři měsíce těhotná.
11. srpna 2000 se Madonně a Guyovi narodil syn Rocco Ritchie, tři týdny před očekávaným porodem. Po čase je slavná dvojnásobná maminka připravená v plné síle na vydání alba Music. Album je jako předcházející deska opět megaúspěšné a v USA se od dob Like A Prayer vyšplhalo na 1.místo albové hitparády. Ke konci roku si 22.prosince 2000 řekli Madonna a Guy své ano ve skotském Scibo Castle.

V dubnu 2001 bylo po dlouhém osmiletém čekání oznámeno světové turné The Drowned World Tour, kde Madonna zazpívala zejména písničky z posledních alb, hrála na kytaru a vůbec dělala věci, které nikdy zatím na jevišti nepředvedla.

Koncem roku vydává album s názvem Greatest Hits, Volume 2.
Další album které nese název  American Life psatřilo světlo světa na jaře 2003.
Další sen se Madonniným fanouškům splnil v roce 2004, kdy po mnoha zvěstech bylo oznámeno další světové turné Re-Invention. A Madonna splnila sen snad každému, zpívala své největší hity jako třeba Like A Prayer, Vogue, Deeper And Deeper, Music a samozřejmě i Holiday, jež nevynechala zatím na žádném ze svých koncertů.
V roce 2005 vydává Madonna další album Confessions On A Dancefloor plné taneční hudby které obsahuje například celkem známý song Hung up, Sorry a další.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář